اخبار علمی شیمی

وجود سلنیم (Se) در خون مادر از ورود سم به بدن جنین جلوگیری می‌کند.

 

محققان فنلاندی در دانشگاه کیوپیو ، با بررسی نمونه‌های خون زنان باردار به این نتیجه رسیده‌اند که ماده سلنیم موجود در خون آنان ، در حفاظت از جنین در برابر فلزات سمی سنگین ، مثل کادمیم که در دود سیگار یافت می‌شود، موثر است. این محققان در آزمایشهای خود مشاهده کردند که مقدار سلنیم موجود در بند ناف که مستقیما به بدن جنین وارد می‌شود، بیش از میزان این ماده در بدن خود زنان باردار است و با بالا رفتن میزان یک ماده سمی نظیر کادمیم در بند ناف ، بر میزان سلنیم نیز افزوده می‌شود.

این امر حکایت از آن دارد که بندناف ، سلنیم بیشتری را از بدن مادر جذب می‌کند، تا کادمیمی را که در آستانه ورود به بدن جنین است، پاک کند. محققان فنلاندی در مطالعه روی زنان حامله در استونی مشاهده کرده‌اند، آن دسته از خانمهای بارداری که در غذای مصرفی آنها ، مقدار سلنیم کمتر از حد متعارف است، در ماههای آخر بارداری تراز این ماده در خونشان تا حدود 15 درصد افت می‌کند.

×××××××××××××××××××

عنصر رادیواکتیو پلوتونیوم بیش از تصورات قبلی سرطانزا است.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد عنصر رادیواکتیو پلوتونیوم ، بسیاز خطرناکتر از تصورات پیشین است. به گزارش سایت اینترنتی New Scientist (نیوساینتیست) ، گروهی از دانشمندان اعلام کردند راهیابی عنصر پلوتونیوم به بدن انسان تا 10 برابر بیش از تصورات قبلی ، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. محققان انگلیسی اعلام کردند تحقیقات جدید نشان می‌دهد، باید برای تعیین استاندارهای جهانی که حد خطرناک تماس با پرتوهای رادیواکتیو پلوتونیوم را تعیین می‌کنند، تجدید نظر کرد.

در شصت سال گذشته ، چندین هزار کیلوگرم عنصر پلوتونیم در پی آزمایشهای اتمی و همچنین نیروگاههای هسته‌ای سرتاسر جهان به محیط زیست راه یافته است. پیش از این تحقیقات انجام گرفته در اروپا و آمریکا نشان داده بود که حتی آن دسته از سلولهای بدن انسان که ظارهرا در تماس با پرتوهای پلوتونیم آسیب نمی بینند، در بلند مدت دچار ناپایداری ژنتیکی می‌شوند. به علاوه حتی سلولهایی که در معرض پرتوهای رادیواکتیو قرار نگرفته‌اند، در اثر مجاورت با سلولهای آسیب دیده دچار تغییرات می‌شوند و میزان جهشهای ژنتیکی در DNA نسلهای بعدی حاصل از افرادی که با پرتوهای پلوتونیم تماس داشته‌اند، افزایش پیدا می‌کند.

در این مطالعه ، محققان گروههای حفاظت در برابر پرتوهای رادیواکتیو ، در دولت انگلیس ، محققان صنعت هسته‌ای این کشور و دانشگاهها و گروههای حفاظت از محیط زیست حضور داشته‌اند. کارشناسان حاضر در مطالعه اخیر با تاکید بر این موضوع که میزان خطرات ورود حتی مقادیر جزئی از عنصر پلوتونیوم به بدن انسان ، بیش از تصورات قبلی است، اظهار داشتند که برای تعیین استانداردهای مربوط به حد خطرناک تماس با این عنصر ، باید دقت بیشتری شود.

×××××××××××××××××××

آرسنیک می‌تواند برای معالجه سرطان خون موثر باشد.

گروهی از پژوهشگران ایرانی به سرپرستی دکتر اردشیر قوام‌زاده می‌گوید که آرسینیک تری اکسید (Arsenic trioxide) را می‌توان به عنوان خط اول معالجه سرطان (سرطان حاد خون) بکار گرفت. آنها دریافتند که پس از دو دوره درمان ، علائم بیماری در بیش از 90% از 62 بیمار مورد مطالعه کاملا ناپدید شد. آرسینیک تری اکسید ، هم اکنون در بسیاری از کشورها به عنوان خط دوم معالجه سرطان خون بکار می‌رود. سالانه 20 هزار نفر در سراسر جهان به بیماری سرطان خون مبتلا می‌شوند.

براساس این مطالعه که در سازمان اروپایی تحقیقات و معالجه سرطان در ژنو عرضه شد، این شیوه می‌تواند برای معالجه سایر سرطانها ، مانند نوعی سرطان مغز استخوان موثر باشد. آرسینیک تری اکسید ، از طریق ایجاد تغییراتی در سلولهای سرطانی که باعث مرگ آنها می‌شود، عمل می‌کند. پژوهشگران گفتند که همچنین به نظر می‌رسد، این ماده ژنی را که مسئول تولید یک پروتئین معیوب است، تصحیح می‌کند. تولید این پروتئین منجر به سرطان خون می‌شود.

×××××××××××××××××××

بوسه مرگ برای پروتئینها ، نوبل شیمی برای بیوشیمیدانها به ارمغان آورد!

فرهنگستان سلطنتی علوم سوئد ، آرون سیچانور (A.Ciechenavor) و اورام هرشلو (A.Hershko) ، هر دو از اسرائیل و ایروین رز (A.Rose) از آمریکا را به عنوان برندگان جایزه نوبل شیمی در سال 2004 اعلام کرد. در گزارش فرهنگستان اعلام شده است که با تلاش این دانشمندان ، امروزه این امکان بوجود آمده تا درک کنیم که سلول چگونه به کمک تجزیه پروتئینهای خاصی ، و نه سایر پروتئینها ، فرآیندهای حیاتی خود را در سطح مولکولی مورد مراقبت قرار می‌دهد. در طول سالها ، توجه پژوهشگران بیشتر به ساخته شدن پروتئینها معطوف بود، بطوری که حداقل پنج جایزه نوبل در زمینه بیان و تولید پروتئینها به محققان اعطا شد. بوسه مرگ شیوه‌ای است که بدن انسان ، پروتئینهای ناخواسته را تشخیص می‌دهد و نابود می‌کند.

 

منبع : دانشنامه رشد

 ×××××××××××××××××××

ابداع تكنيك جديد براي استخراج كربن از هوا

 

دانشمندان سيستم شيميايي جديدي را طراحي كرده اند كه مي تواند كربن را از هوا بگيرد و تركيب دي اكسيد كربن با محلول نمك را به فرآورده‌هاي ارزشمندي تبديل كند.

به گزارش سرويس علمي ايسنا، دين ليتل، رئيس اجرايي شركت آمريكايي نيواسكاي انرژي دراين‌باره خاطر نشان كرد: براي اولين بار متوجه شدم كه چگونه مي‌توانم كربن را با استفاده از هيدروكسيد سديم از هوا استخراج كنم.

هيدروكسيد سديم يك ماده شيميايي صنعتي مهم است كه مي‌تواند مقدار زيادي از دي‌اكسيد كربن تثبيت كند و كاربردهاي بسياري در صنايع توليدي مثل كاغذ و ميكروب‌زداها دارد.

به گزارش سايت علمي ديسكاوري، اين محقق با استفاده از موادي به ارزش كمتر از 50 دلار توانست نمونه اوليه از رآكتوري را طراحي كند كه آب، يك محلول نمك و نيز دي اكسيد كربن اتمسفريك را دريافت كرده و سپس با استفاده از يك شارژ الكتريكي اين تركيب را به اسيدي تبديل مي‌كند كه اساس آن آب و اكسيژن است.

محققان تاكيد كردند كه شارژ الكتريكي مورد نياز براي انجام اين تبديلات با استفاده از صفحات خورشيدي و يا ساير منابع انرژي قابل بازيافت تامين مي شود.

 

 ×××××××××××××××××××

 اسامي پنج محقق ايراني داراي بيشترين توليدات علمي در ISI اعلام شد

 

مهراد به ايسنا خبر داد: ثبت هفت هزار و 354 مورد مدرك از دانشمند‌ان ايراني از ابتداي 2010  

بررسي پايگاه WOS نشان مي‌دهد كه دانشمند‌ان ايراني در سال 2010 كه پنج ماه از آن مي‌گذرد، توانسته‌اند هفت هزار و 354 مورد مدرك در اين پايگاه به ثبت برسانند كه به طور متوسط در هر ماه يكهزار و 470 مقاله از دانشمند‌ان ايراني در ISI نمايه شده است، اين در حاليست كه محققان ايراني در سال 2006 كمتر از اين تعداد مدرك در اين پايگاه يعني 6 هزار و 842 داشته اند.

دكتر جعفر مهراد سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) در گفت وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب، اظهار كرد: توليدات علمي محققان ايراني در سال‌هاي 2007 تا 2009 به ترتيب 9 هزار و 196 ، 13 هزار و 588 و 16 هزار و 977 مورد بوده است.

وي تصريح كرد: بررسي اين ارقام نشان مي‌دهد كه محققان ايراني به طور بالقوه امكان توليد سه هزار تا چهار هزار مدرك را در هر سال بيش از سال قبل دارند. به عبارت ديگر با كمي تامل مي‌توان به طور بالقوه توليد حدودا 21 هزار مدرك را براي دانشمند‌ان ايراني تا پايان سال 2010 پيش‌بيني كرد.

به گفته سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، البته بايد توجه داشت كه ارقام ارائه شده صرفا مربوط به مقالات علمي مجلات معتبر است و آمار مجموعه مقالات كنفرانس‌ها در اين آمار گنجانده نشده است و اين خود نشان دهنده توان علمي بيشتر پژوهشگران ايراني است، كه هر سال بيش از سال قبل به نشر مقالات علمي مي‌پردازند .

وي ادامه داد: نتايج بررسي اين پايگاه در سال 2010 نشان مي‌دهد كه دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي (كل واحدها) تهران و علوم پزشكي تهران با 818 ، 780 و 607 مدرك رتبه‌هاي اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند.

 اسامي 5 محقق ايراني داراي بيشترين توليدات علمي در ISI

به گفته سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، «محمدي. م» با 32 مقاله، «گنجعلي م . ر» و محمد باقر لاريجاني هر يك با 31 مقاله و «دهقاني. م» با 30 مدرك پرتوليدترين محققان ايراني در پنج ماه به شمار مي‌آيند. همچنين دانشمند‌ان ايراني در توليد علم با دانشمند‌ان كشورهاي آمريكا، انگلستان و كانادا بيشترين همكاري علمي را در نگارش مقالات داشته اند.

وي افزود: حوزه‌هاي موضوعي شيمي، ميان رشته اي شيمي 445 مدرك، علم مواد و ميان رشته‌اي علم مواد 400 مدرك و مهندسي برق و الكترونيك 376 مدرك پر توليد ترين حوزه‌هاي موضوعي در ميان ساير موضوع‌ها به شمار مي آيند.

وي اظهاركرد: بررسي‌هاي سال‌هاي گذشته هم نشان مي‌دهد كه دانشمند‌ان حوزه‌هاي موضوعي فوق پتانسيل زيادي براي توليد علم بيشتر دارند و نيز مجلات ANNALS OF NUTRITION AND METABOLISM و ASIAN JOURNAL OF CHEMISTRY، AFRICAN JOURNAL OF BIOTECHNOLOGY با 166 ، 80 و 78 مدرك نمايه شده در WOS بيشترين مقاله‌ها را در اين پايگاه

منتشر كرده اند.

 

 

راز برخورد حباب‌ها كشف شد

 

محققان دانشگاه استراليايي ملبورن در يك پژوهش جديد راز برخورد حباب‌ها به يكديگر را كشف و خاطر نشان كردند كه اين كشف كاربردهاي بسيار گسترده‌اي در بسياري از صنايع خواهد داشت.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان ادعا مي‌كنند كه درك رفتار حباب‌ها، كليد ارتقاي روند توليد بسياري از محصولات از بستني گرفته تا امور معدنكاري و حتي بهبود عملكرد بسياري از سلول‌هاي زنده هستند.

گروهي از مهندسان شيمي، شميدانان و رياضيدانان با استفاده از تسهيلات نانويي و ميكروسكوپ اتميك، نيروي بين حباب‌ها را در حين برخورد به هم اندازه‌گيري كردند.

ريموند داگاستين استاديار دانشگاه ملبورن دراين ‌باره عنوان كرد: با درك چگونگي برخورد و تلفيق حباب‌ها به يكديگر مي‌توان ماندگاري و ثبات بستني را بيشتر كرد.

سايت اينترنتي نيوز دراين‌باره بيان كرد: اين يافته‌ها همچنين به تصفيه آب آشاميدني و افزايش كارايي صنعت استخراج معادن كمك قابل توجهي خواهد كرد.

پرفسور دريك چان نيز خاطر نشان كرد: از اين يافته مي‌توان در نهايت براي مطالعه روي رفتارهاي سلول‌هاي زنده در بدن استفاده كرد.

شرح اين يافته در مجله آنلاين دستاوردهاي آكادمي ملي علوم منتشر شده است.

 

 ×××××××××××××××××××

 

از سوي يك محقق ايراني در سوئد ارائه شد:

ساخت زمين‌هاي ورزش يخي با استفاده از باکتري‌هاي يخ‌ساز!

 

محقق ايراني مقيم سوئد طرح جالبي را براي ساخت زمين‌هاي ورزشي يخي با استفاده از گونه‌هايي باکتري ارائه داده كه با استفاده از آن بدون نياز به هرگونه تاسيسات برودتي سطح زمين در سرتاسر سال پوشيده از يخ خواهد بود.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دكتر پژند نژاد طرح خود را به شهرداري منطقه تازه تاسيس «آلسيکه» ارائه كرده كه در صدد راه‌اندازي يک زمين يخي ورزشي جهت شهروندان اين منطقه است.

اين محقق ايراني که دانش‌اموخته رشته آسيب شناسي گياهي است و رساله دکتري خود را هم در زمينه باکتريهاي يخ ساز تدوين كرده با بيان اين كه طرح ابداعي وي كه براساس پروسه‌اي كاملا طبيعي بنا شده به يک صرفه جويي کلان اقتصادي و زيست محيطي منجر خواهد شد، اظهار كرد: باکتري‌هايي که از آنها استفاده مي‌شود از نوع باكتري‌هاي مفيد بوده و هيچگونه خطري براي سلامتي انسان ندارد.

پژند نژاد كه قصد دارد در اين طرح كاربرد تجاري باکتري‌هاي يخ ساز را در عرصه عمل محك بزند خاطرنشان كرد كه اين قبيل باکتري ها از كاربردهاي تحقيقاتي ديگري از جمله در پرورش محصولات مقاوم تر، بازيابي آب از پساب مواد دارويي و مبارزه با باکتري‌هاي مقاوم نيز برخوردارند و حتي رابطه‌اي بين اين قبيل باکتريها و خاکسترهاي آتشفشاني که چندي پيش اروپا را تحت تاثير خود قرار داده اند وجود دارد.

اين محقق ايراني در گفت‌و‌گو با هفته نامه سوئدي «کنويستا بيگدن» با اذعان به اين كه باکتريهاي يخ ساز در برخي ديگر از کشورهاي پيشرفته از جمله نروژ مورد استفاده قرار گرفته اما نتيجه چندان رضايت بخشي به دنبال نداشته است گفت: آنها تنها از يک نوع باکتري استفاده کردند که براي موقعيت جغرافيايي منطقه نيز ايده‌آل نبود. به همين جهت بايد ديد که کدام باکتري براي منطقه مورد نظر ما ايده آل است.

وي با اشاره به ابراز تمايل محققاني از يونان براي همكاري با وي در استفاده از باکتريهاي يخ ساز در ساخت زمين هاي يخي دائمي گفت: علاقمندي بسيار زيادي به كاربرد اين تکنيک در سطح بين المللي از جمله فعالان عرصه اسكي و ورزش‌هاي زمستاني وجود دارد.

پژند نژاد درباره باكتري‌هاي مورد استفاده در اين طرح و عملي بودن اين طرح گفت: 12 خانواده و 17 گونه مختلف از اين باکتري‌ها را شناسايي کرده ام که داراي توانايي‌هاي متفاوت در زمينه توليد يخ دارند. از طرف ديگر چندين موسسه جهت توليد انبوه باکتري در نزديکي منطقه مورد نظر وجود دارد.

 

 

آب شيرين کن خورشيدي در دانشگاه شيراز طراحي و ساخته شد

جمعي از دانشجويان دانشگاه شيراز موفق به طراحي و ساخت‌ آب شيرين‌كن‌هاي خورشيدي حوضچه‌اي چندگانه، دستگاه‌هاي تقطير خورشيدي مايل فتيله‌اي و نمونه‌هاي ديگري از تجهيزات آبگرمكن خورشيدي شدند.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، احمد صديق اردکاني، دانشجوي پتروشيمي پالايش گاز دانشگاه شيراز و عضو گروه مهرپژوه در اين زمينه گفت: گروه تخصصي مهرپژوه همواره سعي داشته است با ترويج روحيه خودباوري و نوآوري، دانشجويان و دانش‌آموختگان را براي حضور فعال در عرصه‌هاي علمي،‌ پژوهشي و اجرايي كشور آماده كند.

وي افزود: نقطه قوت اساسي اين مركز، انجام پژوهش‌هاي علمي ـ كاربردي به منظور اعتلاي توسعه صنايع كشور با تكيه بر تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه مي‌باشد كه باعث شده است اين مجموعه افزون بر در اختيار داشتن نيروي انساني متخصص، بتواند خود را پا به پاي علوم و دانش روز پيش ببرد كه نتيجه چنين خصوصياتي سرعت،‌ دقت و كيفيت مناسب خدمات ارائه شده است.

صديق اردکاني اضافه کرد: اين گروه تخصصي كه با حمايت دانشگاه شيراز، مشغول فعاليت در زمينه‌هاي تخصصي انرژي و آب مي‌باشد اميدوار است بتواند در آينده نيروهاي مبتكر، متعهد و توانمندي را به كشور تقديم کند.

وي ادامه داد: اين گروه از سال 1384،‌ به صورت كاملاً تخصصي و پيوسته، پژوهش‌هاي خود را بر روي انتخاب، طراحي، ساخت و بهينه‌سازي آب شيرين‌كن‌هاي خورشيدي براي استفاده در شرايط مختلف كشور ايران آغاز كرده است. گروه ابتدا به بررسي و امكان سنجي استفاده از دستگاه‌هاي تقطير خورشيدي در مناطق مختلف ايران پرداخت و در ادامه به طراحي و ساخت دستگاه‌هاي منتخب اقدام كرد.

صديق اردكاني افزود: در اين راستا افزون بر ساخت حوضچه‌هاي تقطير خورشيدي متعددي در طرح‌ها و جنس‌هاي مختلف، براي نخستين بار در كشور، موفق به طراحي و ساخت آب شيرين‌كن‌هاي خورشيدي حوضچه‌اي چندگانه، دستگاه‌هاي تقطير خورشيدي مايل فتيله‌اي و چندين نمونه كاملاً جديد شديم و به علاوه با انجام آزمايش‌هاي متفاوت و مدل‌سازي فرآيند نمك‌زدايي در اين دستگاه‌ها،‌ هر يك از آن‌ها با توجه به امكانات و شرايط آب و هوايي كشور، بومي‌سازي و بهينه‌سازي شدند.

 

 

اطلس ميکرو و ‌نانو فن‌آوري آلمان تدوين شد

به گزارش سرويس فن‌اوري ايسنا، فن‌آوري‌هاي ميکرو و ‌نانو از فن‌آوري‌هاي محوري هستند که محصولات جديد و پيشرفته‌ منحصر به‌ فردي خلق مي‌کنند. اين فن‌آوري‌هاي نوظهور در صنايع مختلف دنيا از پزشکي گرفته تا مهندسي مکانيک، توليد، صنعت خودروسازي و الکترونيک مصرفي کاربرد گسترده‌اي دارند.

علي‌رغم بحران اقتصادي کنوني، نرخ رشد محصولات مبتني بر ميکرو و نانو فن‌آوري در بازار‌هاي جهاني دو رقمي است.

کشور آلمان يکي از پيشگامان توسعه فن‌آوري ‌نانو در دنيا بوده و شرکت‌هاي ميکرو و ‌نانو فن‌آوري اين کشور از نقش‌آفرينان اصلي در بازارهاي جهاني محسوب مي‌شوند. موسسه تحقيقاتي IVAM Research در يک تحقيق جامع، فعاليت‌هاي اين حوزه‌ها را در آلمان پوشش مي‌دهد.

در اين راستا «اطلس ميکرو و ‌نانو فن‌آوري در آلمان» براي اولين بار در خلال همايش بين‌المللي سالانه‌ ميکرو فن‌آوري، که در اواخر آوريل سال جاري ميلادي در شهر دورتموند اين کشور برگزار شد، به عامه مردم ارائه شد.

اطلس ميکرو و ‌نانو فن‌آوري آلمان (Micro/Nano Atlas of Germany) به طور جامع و منحصر به فرد، صنعت ميکرو و ‌نانو فن‌آوري در کشور آلمان، فعاليت‌هاي تحقيقاتي و اولويت‌هاي شش ايالت فدرال و ‌٣٨ خوشه منطقه‌يي را پوشش داده است.

اين تحقيق همچنين سياست تامين مالي دولت فدرال، بازار و روندهاي کاربردي ووضعيت کنوني اقتصاد صنعت ميکرو و ‌نانو فن‌اوري اين کشور را پوشش داده است.

اطلس مذکور، در سايت موسسه IVAM موجود است. اين موسسه در راستاي تکميل اين تحقيق، پايگاه داده جامعي براي شرکت‌ها و نهادهاي تحقيقاتي ميکرو و ‌نانو فن‌آوري در آلمان ارائه کرده است.

 

 

مرکز ملي تحقيقات سم‌شناسي فن‌آوري ‌نانو در انگلستان راه‌اندازي شد  

 

آزمايشگاه ملي فيزيک (NPL) کشور انگليس با همکاري آژانس حمايت از سلامت اين کشور (HPA)، به دنبال تاسيس مرکز ملي تحقيقات سم‌شناسي فن‌آوري‌نانو (NNRC) هستند.

به گزارش سرويس فن‌اوري ايسنا، هدف از اين ايجاد اين مرکز جديد، ارتقا و توسعه‌ تحقيقات در حوزه اثرات سمي ممکن نانوذرات است.

نانوذرات در زمينه‌هاي مختلفي چون پزشکي، الکترونيک، سيستم‌هاي الکترونيک نوري و تصويربرداري داراي کاربردها و مزاياي بسياري هستند؛ با اين وجود، سم‌شناسي نانوذرات براي توسعه پايدار آنها در صنايع مختلف بسيار حايز اهميت است.

NPL يکي از معدود موسسات موجود در سطح جهان است که داراي تخصص لازم براي تاسيس چنين مراکزي است.

HPA براي تاسيس اين مرکز جديد، علاوه بر همکاري با NPL با دانشگاه‌هاي برتر انگليس و کميته‌ي تحقيقات پزشکي اين کشور، همکاري خواهد کرد.

مرکز ملي تحقيقات سم‌شناسي فن‌آوري‌نانو، نقش مهمي در درک تعامل بين نانوذرات و بدن انسان خواهد داشت.

اين مرکز در ابتداي فعاليت خود به دنبال بررسي رفتار نانوذراتي است که از طريق پوست و شش‌ها وارد بدن انسان مي‌شوند.

NNRC در مراحل بعدي تحقيقات خود، به دنبال شناسايي مسيرهاي ورود نانوذرات به بدن و چگونگي دفع آنها است.

 

 

آيفون‌هاي خورشيدي ساخته مي‌شوند   

تقاضاي امتياز انحصاري جديد اپل اين احتمال را مطرح كرده كه اين شركت قصد ساخت آيفون‌هايي را دارد كه با استفاده از انرژي خورشيدي كار مي‌كنند.

به گزارش سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين براي نخستين بار نيست كه تلاش مي‌شود سلول‌هاي خورشيدي را در دستگاه‌هاي قابل حمل اپل مانند MP3 پلير آي‌پاد جاي داده شود.

پيش از اين باتري خورشيدي و داكي براي مدل‌هاي 3G و 3GS گوشي آيفون عرضه شده بود اما تقاضاي ثبت امتياز اخير اپل مربوط به پنل‌هاي خورشيدي يكپارچه حسگر لمسي در مدياپليرها است.

در حالي كه تا چند مدل آيفون نسل بعد نيز ممكن است سلول خورشيدي نداشته باشند جالب است كه بدانيم اپل به‌دنبال به‌كارگيري انرژي خورشيدي در دستگاه‌هاي بيش‌تري از جمله آيفون است.

 

 

 

 ×××××××××××××××××××

 

راز ماندگاري قديمي‌ترين اروپايي موميايي كشف شد

 

محققان آلماني و ايتاليايي با بررسي نانوساختار پوست يک موميايي پنج هزار‌ ساله با استفاده از روش‌هاي ميکروسکوپي، ديدگاهي در اين زمينه که چگونه موميايي‌هاي بشر مي‌توانند براي هزاران سال ماندگاري داشته باشند، به دست ‌آورده‌اند.

به گزارش سرويس فن‌اوري ايسنا، آنها نمونه‌هاي پوست قديمي‌ترين موميايي طبيعي اروپا را بررسي کرده‌اند. اين موميايي که به مرد يخي معروف است، پنج هزار و 300 سال عمر دارد. اين محققان متوجه شدند که ساختار زيرين پوست اين موميايي در مقايسه با پوست بشر زنده، به ‌شدت تغييرناپذير است و احتمالاً عملکرد محافظتي آن به واسطه آبگيري (دي‌هيدراسيون) مي‌باشد.

از هنگام کشف مرد يخي که متعلق به مردي 45 ساله است از سال 1991 تاکنون، دانشمندان با استفاده از ميکروسکوپ‌هاي الکتروني پيمايشگر و نوري نشان داده‌اند که در حالي که رويي‌ترين لايه پوست (اپيدرميس) در حال از بين رفتن است، کلاژن اين پوست موميايي‌شده بي‌نهايت بادوام است. اگرچه دليل دوام ساختار زيرين روشن نيست. در اين مطالعه، اين محققان براي درک اينکه چگونه اين پوست موميايي به خوبي محافظت مي‌شود، سه نمونه‌ پوست از مرد يخي را با استفاده از ميکروسکوپ نيروي اتمي(AFM) و طيف‌بيني رامان، بررسي کرده‌اند.

اين روش‌ها اين امکان را فراهم مي‌کنند که اين دانشمندان بتوانند ساختار مولکولي و نانوساختار کلاژن اين پوست را مورد بررسي قرار دهند.

اين محققان کشف کردند که نمونه‌هاي پوست موميايي و پوست تازه خيلي مشابه مي‌باشند. يکي از يافته‌هاي آنها اين بود که هر دو نمونه پوست موميايي و تازه الگوهاي نواري تناوبي نانومقياس که از مشخصه‌هاي الياف کلاژن هستند، را دارا مي‌باشند. همچنين آناليز طيف رامان نشان داد که طيف‌هاي پوست تازه و قديمي خيلي مشابه هستند و اين نشان مي‌دهد که ساختار مولکولي پوست اين موميايي چندان تغيير نکرده است.

اگرچه اين محققان با کمک آزمايشات نانوتورفتگي‌ AFM، متوجه شدند که مدول يانگ پوست موميايي اندکي بالاتر است؛ اين بدين معني است که آن اندکي کشسان‌تر و سخت‌تر از پوست تازه است.

اين محققان توضيح مي‌دهند که احتمالاً دليل اصلي دوام اين کلاژن پوست موميايي‌شده، آبگيري طي فرآيند يخ‌زدن- خشک‌کردن مي‌باشد. به‌ طورکلي يافته‌هاي اين محققان اين نظريه را تأييد مي‌کند که مرد يخي بلافاصله بعد از مرگش به وسيله برف و يخ پوشش داده‌ شده و بعد از چند چرخه آب شدن و يخ زدن دوباره، احتمالاً تا زمان کشف، اکثر مواقع يخ‌زده مانده است.

اين محققان نتايج خود را در مجله‌ي Proceedings of the Royal Society B منتشر کرده‌اند.

 

 ×××××××××××××××××××

/كاهش هزينه توليد تاير با فن‌اوري نانو/

محققان نانوي ايران قالب پخت تاير با كارايي بيشتر ساختند  

 

محققان دانشگاه تربيت مدرس موفق به افزايش کارايي و عمر مفيد بلادرهاي پخت تاير در صنايع لاستيک‌سازي شدند.

به گزارش سرويس پايان نامه ايسنا، بلادرهاي پخت تاير، کيسه‌هاي لاستيکي از جنس بيوتيل هستند که نقش قالب داخلي تاير را در فرآيند پخت تاير ايفا مي‌كنند.

علي صمدي، دانشجوي دکتري مهندسي پليمر دانشگاه تربيت مدرس كه در پي يافتن روش‌هايي براي بهبود مقاومت غلتشي تاير با استفاده از پرکننده‌هاي نانومتري بوده و مدعي است كه توزيع مناسب نانوخاک رس داراي اصلاح‌کننده‌ي مناسب، مي‌تواند موجب افزايش عمر مفيد و بهبود خواص مورد نياز بلادر شود در خصوص تحقيقات خود گفت: اين پژوهش به صورت هدفمند براي ساخت بلادرهاي پخت تاير و افزايش کارايي بلادرهاي پخت تاير، انجام شده است. در اين تحقيق به دنبال آن بوديم که تاثير کاربرد نانوخاک رس را در آميزه بلادرهاي پخت براي افزايش عمر مفيد بلادر و در نتيجه کاهش هزينه‌هاي توليد تاير بررسي کنيم تا با به ‌دست آوردن توزيع مناسب خاک رس در آميزه‌ي بلادر، بتوانيم به بالاترين کارايي خاک رس در بلادرهاي پخت تاير دست يافته و در نهايت با انتخاب مناسب‌ترين اصلاح‌کننده‌ نانوخاک رس مونتموريلونيت و بهترين شرايط اختلاط، آميزه‌ي بلادر حاوي نانوخاک‌رس را بسازيم.

در اين تحقيق از روش مذاب براي ساخت نانوکامپوزيت‌ها استفاده شده‌است.

وي پس از مطالعه انواع خاک رس و انتخاب مونتموريلونيت به عنوان خاک رس مناسب، پنج نوع مونتموريلونيت اصلاح شده و يک نوع مونتموريلونيت اصلاح نشده را براي ساخت نانوکامپوزيت‌ها انتخاب کرده؛ سپس آميزه‌ي بلادرها را بررسي کرده و مناسب‌ترين شرايط ساخت نانوکامپوزيت‌هاي لاستيکي حاوي مونتموريلونيت را به‌ دست آورده‌است. در ادامه نيز به بررسي و مقايسه توزيع مونتموريلونيت، خواص فيزيکي مکانيکي (آزمون کشش و سختي)، خواص ديناميکي مکانيکي آميزه‌ها و انتخاب مناسب‌ترين نوع مونتموريلونيت اصلاح شده براي استفاده در آميزه بلادر، بر اساس ميزان توزيع و برهمکنش مونتموريلونيت- لاستيک پرداخته‌ است.

دانشجوي دکتري مهندسي پليمر دانشگاه تربيت مدرس درباره نتيجه کار پژوهشي خود گفت: براساس اين بررسي، ميزان پليمر نفوذ کرده بين صفحات مونتموريلونيت، نقش تعيين‌کننده‌تري نسبت به فاصله‌ نهايي بين صفحات مونتموريلونيت، در افزايش کارايي مونتموريلونيت در بستر پليمري دارد. همچنين در مقايسه با مونتموريلونيت‌هاي اصلاح شده‌ به کار رفته، مونتموريلونيت اصلاح شده Cloisite10A، بيشترين پايداري حرارتي را در لاستيک بيوتيل با فرمول‌بندي آميزه بلادر به دليل ساختار آروماتيک اصلاح‌کننده‌ي آن دارد.

جزئيات اين پژوهش که با همکاري دکتر مهدي رزاقي کاشاني انجام شده در مجله‌ Journal of Applied Polymer Science (جلد 116، صفحات 2109- 2101، سال 2010) منتشر شده ‌است.

 

×××××××××××××××××××

روشي جديد براي عامل‌دار كردن سريع نانولوله‌هاي کربني ارائه شد  

 

گروهي از محققان دانشگاه تهران موفق به ارائه روشي برا

/ 0 نظر / 22 بازدید