حبابهای صابون

تشکیل حبابهای صابون

یک نی را فوت می‌کنیم، حبابهای صابون به قطر دلخواه از آن خارج می‌شود. یکی از آنها را با حرکت دست به یک بشر بزرگ می‌اندازیم در داخل بشر بفاصله 10 سانتی متر از ته هوا در آن می‌ماند. حبابهای دیگری را به کمک شمع یا کبریت در هوا منفجر می‌کنیم و حاضران را متعجب می‌سازیم. 

اگر شما هم علاقمندید به این بازی ساده و در عین حال سرگرم کننده بپردازید، باید وسایل زیر را فراهم سازید. 

وسایل لازم

  • یک قطعه صابون پر کف و از نوع خوب
  • مقداری گلیسیرین و کمی اسید کلریدریک
  • چند تکه کوچک مرمر و یک نی باریک

 

نحوه اجرا


و حالا بشرح زیر اقدام به این آزمایش زیبا بکنید: 

ابتدا براده صابون را به مقدار کافی در مخلوطی از سه قسمت آب و یک قسمت گلیسیرین بریزید و بجوشانید تا محلول اصلی برای تهیه حباب بدست آید. 

آنگاه قطعات مرمر را در داخل بشر ریخته و به آن اسید کلریدریک اضافه کنید (می‌توان به جای مرمر و اسید کلریدریک از تتراکلرورکربن استفاده کرد بدین ترتیب که چند قطره از آن را در بشر بزرگ ریخت). از واکنش مرمر و اسید، گاز کربنیک آزاد خواهد شد و فضای بشر یا کاسه شیشه‌ای را پر خواهد کرد و حالا نی را در محلول صابون و گلیسیرین فرو برده و بیرون بیاورید و به آرامی فوت کنید، حبابهای صابون با رنگهای دلپذیر و قطرهای دلخواه در انتهای نی حاصل می‌شود. 

حبابهای صابون را به توی بشر یا کاسه بیندازید حباب روی گاز کربنیک باقی خواهد ماند و بنظر خواهد رسید که در هوا معلق است

گاز حاصل حباب را روی خود نگه خواهد داشت، که اگر بخواهیم حبابهای منفجر شونده درست کنیم کافی خواهد بود که پنبه را به الکل آغشته کرده و در داخل نی بگذاریم تا در موقع فوت کردن، ذرات الکل فضای داخل حباب را پر کند و اگر کبریت مشتعل یا شمع روشن را به این حباب نزدیک سازیم مشتعل خواهد شد و انفجار کوچکی ایجاد خواهد کرد. 

برای انفجارهای شدید می‌توان توی حبابها را با هیدروژن پر کرد و نتیجه قطعی‌تر در این آزمایش از مخلوط دو قسمت هیدروژن و یک قسمت اکسیژن حاصل می‌شود.

منبع : دانشنامه رشد

/ 0 نظر / 33 بازدید